Sağlıklı Ve Parlak Cilt için 5 Basit Kural

Sağlıklı Ve Parlak Cilt için 5 Basit Kural

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için pahalı kremler kullanmanıza gerek yok. Sağlıklı bir cilde kavuşmanız sizin yaşam alışkanlıklarınıza bağlıdır aslında.

1-Günde İki kez cildinizi Yıkayın

Sabah ve akşam sadece birkaç dakika, sağlıklı ve doğal bir görünüme kavuşmanın formülü… Cildimiz gece biriken yağ ve atıklardan, gün içinde ise toz, kir ve makyajdan arındırmak için sabah-akşam temizlememiz gerekir. Temizleyici kremlerle, jeller ile yüzümüzü yıkamamız en doğrusu. Cildimizin zarar görmemesi için, cilde bastırarak değil hafifçe oyalayarak uygulayın.

2-Nemlendirici sürmeyi unutmayın

Cildin yüzeyinde, ince bir koruyucu tabaka oluşmasını sağlayarak cildi zararlı dış faktörlerden koruyan nemlendiriciler, kuruluğa bağlı çatlamalara, pullanma ve dökülmelere karşı cildi korur. Tabi sadece kuru değil, yağlı cilt tipine sahip olanların da nemlendiricilere ihtiyacı olabilir. Yağlı bir cilde sahip olanlar, yağ oranı düşük su bazlı olanları seçmelidir. Aksi taktirde yağ oranı yüksek nemlendiricileri kullananlarda siyah nokta ve sivilce oluşumu artabilir.

3-Cildinizi susuz bırakmayın

Cilt, bütün vücudumuzu saran ve dış etkenlere karşı onu koruyan en büyük organımızdır. Cildin normal yollardan nemlenmesi için su içmek gerekir. Günlük ise yaklaşık olarak 8-10 bardak su içmemiz gerekir. Hayati ihtiyacımızı karşılamanın yanı sıra, cildin sağlığını ve güzelliğini koruması için çok önemlidir. Eğer cilt yeteri kadar su alamazsa kırışıklıklar, çatlaklar ve pek çok farklı deri rahatsızlığı olabilir.

4-Yaşlanmayı Geciktirmek

Ciltte yaşlanma etkilerini yavaşlatmak ya da engellemek için beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz gerekir. Özellikle meyve, sebze ve proteinden zengin beslenmemiz gerekir. Şeker ve karbonhidrattan zengin beslenmek cilt sağlığını olumsuz etkiler.

5-Uykunun önemi

Düzensiz uyku vücudumuza pek çok olumsuz etkisi vardır. Düzensiz uyku saatleri ile yeteri kadar dinlenememiş hücreler serbest oksijen radikalleri ortaya çıkmaktadır. Serbest radikaller zaman içinde birikerek vücudun iyileşme mekanizmasını bozulmalara ve ufak sivilcelerin bile iz bırakarak iyileşmesine neden olur. ciltte kırışıklıklar, saç dökülmesi, gözenek yapısında bozulma ve tırnak kırılmalarına neden olabilir. Günlük 8 saat uyumak cilt sağlığı açısından çok önemlidir.

Benzer Yazılar

1 Comment

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.