Neden Yulaf Tüketmeliyiz? Faydaları Neler?

Neden Yulaf Tüketmeliyiz? Faydaları Neler?

Yulaf Nedir?

• Yulaf, bilimsel olarak Avena Sativa olarak bilinen bir tam tahıllıdır.

• Sadece Fitness sektöründe değil, aynı zamanda dünyaca sevilen ve tüketilen bir besindir.

• Özellikle spor yapan bireyler için ekonomik ve ulaşılabilir bir karbonhidrat kaynağıdır.

• Genellikle kahvaltılarda yulaf ezmesi şeklinde tüketilir ve bu da su veya süt ile kaynatılması ile yapılır.

• Gün geçtikçe popülerliği, ekonomik ve besleyici olması sebebiyle artmaktadır.

• Ayrıca kekler, granola barlar ve kurabiyeler gibi fırınlanmış ürünler için de son zamanlarda sık sık kullanılıyor.

Neden Yulaf Ezmesi?

Karbonhidratlara iki nedenden ötürü ihtiyaç duyarız; birincisi yoğun bir antrenman için enerji desteği sağlarlar. İkinci ise yediklerinizden elde ettiğiniz ve vücudunuzda var olan protein stoklarını yıkıma uğratmak yerine vücudunuz enerji ihtiyacını karbonhidratlardan karşılayabilir. Böylelikle yulaf ezmesi  tüketerek kas kütlenizi koruyabilirsiniz.

Her Gün Düzenli Olarak Tüketirseniz Vücudunuzda Neler Olacağını Merak Ediyor musunuz?

1. Cildiniz çok daha sağlıklı olur, ışıldar ve nemini korur.

2. Kaslarınıza giden protein miktarı artar.

3. Antioksidan bakımından çok zengindir, bunlardan biri ‘avenanthramide’ maddesidir.

4. Size enerji verir!

5. Kilo vermenize yardımcı olur.

6. Kolesterol seviyesini düşürür.

7. Kalp ve damar hastalıkları riskiniz düşer!

8. Düzenli tüketmek ayrıca sindirim sisteminin de dostudur.

Peki, Hangi Karbonhidrat?

Çoğu durumda en iyi karbonhidrat seçeneği içerisinde bolca lif barındıran ve yavaşça sindirilen kompleks karbonhidratlardır. İşte burada karşımıza tüm bu özellikleri barındıran harika bir seçenek çıkmaktadır; yulaf ezmesi. Yulaf ezmesi hem iyi bir enerji kaynağıdır hem de yavaşça sindirilen kompleks bir karbonhidrat deposudur.

Yulafın Besin Değeri Nedir?

1 kâse kuru yulaf 307 kalori, 5 gram yağ, 11 gram protein ve 56 gram karbonhidrat barındırır. Pişmişi hacim olarak iki katına çıkar; bir kâse pişmiş yulafta yaklaşık 166 kalori, 32 gram karbonhidrat ve 6 gram da protein bulunabilir.

Yulafı Nasıl Tüketmeli?

Yulaf ezmesinin (kutu) 11 gram protein barındırdığından bahsetmiştik. Ancak tam ya da diğer bir değişle “ideal” bir protein kaynağı değildir. Unutmamalısınız ki hayvansal olmayan çoğu protein “ideal” protein değildirler ve amino asit değerlerini tamamlamak için diğer protein kaynaklarıyla zenginleştirilmelidirler. Yulaftaki sınırlı amino asit “lisin”dir. Lisin yönünden zengin besinler hem hayvansal proteinler hem de fasulye ve mercimek gibi bakliyatlardır.

Kas Yapıcı Özellikleri

Kompleks karbonhidratlar ve proteinin yanı sıra kas yapıcı besin maddelerini de barındırır. Bir kâse kuru yulaf ezmesi 3.4 mg demir ve 0.9 mg niyasin yani B3 vitamini içerir. Demir oksijenin kan akımına ve kaslara taşınmasından sorumludur. B vitaminleri ise karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesine ve proteinlerin uygun bir şekilde kullanılmasına yardımcı olur.

Diğer Özellikleri

Hem çözünen hem de çözünmeyen lifler açısından iyi bir besin maddesidir. Tiyamin, folik asit, biyotin ve E vitamini gibi vitaminlerce de zengindir. Tüm bu vitaminlerin bağışıklık sisteminiz üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yulaf Ezmesini Nasıl Pişirmeli?

Ne kadar uzun süre pişirirseniz glisemik endeksi o kadar yüksek olur. Yulaf ezmesine biraz su, biraz fıstık ezmesi ve biraz da protein tozu katabilirsiniz. Karışımı bir dakika boyunca mikrodalga fırında ısıtıp tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmesi iyi bir besin değerine sahiptir ve yulaf ezmesini tüketmenin birçok farklı yolu olduğunu unutmayın; yoğurdunuza katabilir ve protein içeceğinize ekleyebilirsiniz.

Kilo Verdiren 3 Çeşit Yulaflı Tarifler

Mısır Patlağı

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.