Dünyanın En Güzel Eserleri! En Güzel 10 Mimari Eser

Dünyanın En Güzel Eserleri! En Güzel 10 Mimari Eser

Dünyanın en güzel 10 eseri bu yazımızda, Mısır Patlağı ailesi olarak Dünyanın en güzel eserleri bu listede sıralandı.

1-Ayasofya Camii Türkiye
Ayasofya Camii

Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülüp, 1935 yılından beri müze olarak kullanılıyordu, Temmuz 2020’de camii olarak yenilendi. Dünyanın en güzel eserlerinden olan bu yapı, yerli yabancı her yıl milyonlarca turistin ilgi kaynağı olması ve büyük bir ilgi görmesi ne kadar muazzam bir yapı olduğunu bizlere kanıtlıyor.

2- Tac Mahal, Hindistan
Tac Mahal

17.yy’da yapılmış olan bu yapı, İmparator Şah Cihan tarafından hayatının aşkı Mümtaz Mahal onuruna inşa ettirilmiş olan Hindistan’ın sembolüdür. Şah Cihan’ın mezarını barındıran bu türbe, mimari yapı olarak yerli ve yabancı turistler tarafından büyük bir ilgi görüyor. Bir gün Hindistan’a yolunuz düşerse eğer bu harika yapıyı kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

3- Parlamento Binası, İngiltere
Parlamento Binası

Yapımına 1700’lü yılların sonunda başlanıp, 1800 yılında açılan dünyanın en eski parlamentosu adı ile anılan bu yapı heybetli görüntüsü ile Dünyanın en güzel eserleri arasına girdiğini kanıtlıyor. O kadar büyük bir yapı ki içinde 1000’den fazla odası, toplamda ise 5 kilometreyi bulan uzun koridorları var. Ayrıca özel organizasyonlara ev sahipliği de yapmaktadır ve yoğun bir ilgiye sahip.

4- Sidney Opera Binası, Avustralya
Sidney Opera Binası

Dünyanın en güzel eserlerinde karşımıza çıkan 1973’de açılmış bu yapının içerisinde yaklaşık 5 tiyatro salonu bulunmaktadır. içerisinde ayrıca 1000 oda bulunmaktadır. Büyük bir ilgiye sahip bu yapı muazzam bir görüntüye sahiptir. Dünyaca ünlü gösteriler, tiyatrolar, müzikaller gibi birçok etkinliğe ev sahibi yapmaktadır.

5-Yasak Şehir Tapınağı, Çin
Yasak Şehir Tapınağı

Büyük ve heybetli olmasına rağmen sade bir görünüme sahip olan bu tapınak 8007 tane odası bulunmaktadır. 15. yy’da inşa edilmiş, Çin Hanedan Sarayı olarak kullanılmış uzun süre. Bu tapınak heybetli ve sade yapısıyla görmeniz gerekenler listesinde olmayı hak ediyor.

6- Empire State Binası, Amerika
Empire State Binası

1932 yılında biten bu yapı 102 katlıdır. Modern mimari harikalarından olan bu yapı en yüksek bina olma unvanını kaybetmiş olsa da hala yoğun bir ilgi görmektedir. 18 ay gibi kısa bir sürede bitirilmesi de insanı şaşırtan diğer bir faktördür. Bazı günler alt katlara yağmur yağarken üst katlara kar yağdığı bile görülmüştür.

7- Pisa Kulesi, İtalya
Pisa Kulesi

1173’de yapılan bu yapının yan durduğunu duymayan bilmeyen pek fazla insan yoktur sanırım. Bitirildiği günden beri eğilmeye başlayan bu kule her sene belli miktarda eğilmeye devam etmektedir. Yapıyı her sene milyonlarca insan ziyaret ediyor.

8- Gize Piramitleri,Mısır
Gize Piramitleri

Dünyanın en güzel eserlerinden olan yapı Gize Piramitleri. Milattan öncelere dayanan bu yapı insanların neler yapabileceği ne kadar harika işler çıkarabileceğinin kanıtı diyebiliriz. Gize Piramitleri bizi eski tarihlere götürüp o zamanları yaşamamıza neden oluyor. Sanırım bu yapıya ne kadar ilgi olduğunu söylememize gerek yok. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri.

9-Burj Al Arab, Birleşik Arap Emirlikleri
Burj Al Arab

Karşınızda dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olan yapının ismi Arap Kulesi anlamına gelmektedir. Bu mükemmel yapı 5 yılda bitirilmiştir. Tahmin edeceğiniz gibi konaklama oldukça pahalı. Görüntüsü ile görülmesi gereken yapılardan biri olduğunu kanıtlıyor.

10- Sagrada Familia, İspanya
Sagrada Familia

Avrupa’nın en farklı dini yapılarından biri diyebiliriz. Bu yapı 1882’de yapılmaya başlanmıştır, fakat mimarı Antoni Gaudi vefat edince yapı tam olarak tamamlanamamıştır. 3 farklı cephe olarak tasarlanan kilisenin inşaatı hala devam etmektedir. Fakat bu yapı halka açıktır. İnsanı şaşırtan asıl şey görüntünün yanı sıra 2026 yılında tam olarak bitmesi bekleniyor.

Bilim İnsanları: 2 Ayağı Üzerinde Yürüyebiliyordu

Mısır Patlağı

Mısır Patlağı

http://misirpatlagi.com

Benzer Yazılar

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir